DÁREK ZDARMA PŘI NÁKUPU:) Stačí nakoupit, napsat do poznámky objednávky "Dárek" a získáte DISINFEKTO alkoholový gel na ruce.

WINNI´S a palmový olej

V dnešní době je otázka palmového oleje a jeho obsahuj ve složení výrobků dost aktuální. Často se nás zákazníci dotazují, zda naše produkty palmový olej obsahují či nikoliv. Než se však dostaneme k odpovědi, přečtěte si, co vlastně palmový olej je a proč je tolik diskutabilní.

Co je palmový olej?

Jedná se o surovinu, která se získává z plodů palmy olejné lisováním. Původně pochází ze západní a střední Afriky, ale dnes se pěstuje převážně v Indonésii a Malajsii. Největšími spotřebiteli palmového oleje jsou EU, Indie a Čína.

Výhody a nevýhody palmového oleje?

+ má vysoký výnos = produkuje více oleje na hektar půdy než jiná olejnina
+ je zapotřebí méně půdy pro výrobu stejného množství oleje
+ má široké použití
+ je levný na výrobu = velmi výnosný
- rozsáhlá výroba vede k odlesňování pralesů a ničení ekosystémů
- vysazování a pěstování probíhá většinou velmi agresivně a dochází k neetickým praktikám (ničení domovů původních obyvatel, vraždění fauny, ničení lesů apod.)
- extenzivní výroba je doprovázena znečištěním půdy a vody v blízkosti plantáží

V čem je problém?

V roce 2000 činila celková produkce 25 mil. tun palmového oleje, v roce 2016 to bylo již 64,5 mil. tun.Díky jeho relativně levným nákladům a vysokým výnosů ho výrobci nahrazují ve složení potravin, drogerie, kosmetiky apod. Do roku 2020 se očekává nárůst světové produkce o dalších 65%.

Problém není v oleji jako takovém (jedná se o přírodní olej), ale ve způsobu jeho pěstování a výroby, která většinou probíhá za neetických podmínek.

Jak se pěstuje?

Zakládání palmových plantáží začíná kácením velkých stromů s cenným dřevem, které skončí výrobou nábytku apod. Zbytek lesa je vypálen. Na ostrově Borneo v Indonésii je zakládání plantáží tak intenzivní, že do roku 2020 bude vykáceno 98% původních pralesů na celém ostrově.
Aby se palmám dařilo co nejlépe, musí být půda pořádně pohnojena. Na to se používá obrovské množství pesticidů a chemikálií. Takto hnojená půda vydrží cca 3 pěstební cykly a následně je nutné zvýšit dávky hnojení.

Dospělá palma spotřebuje zhruba 30l vody denně, díky tomu se vlhká půda pralesů mění na neúrodnou planinu, což má negativní dopad i na zásoby podzemní vody. Naopak dešťovou vodu nejsou kořeny palem schopny absorbovat, v důsledku toho dochází naopak v nížinách k záplavám, které ohrožují malé vesnice a obydlí obyvatel.

V důsledku kácení umírají původní živočichové, kteří tak ztrácí přirozený ekosystém k žití. Nejohroženější skupinou jsou orangutani, kteří umírají v důsledku ničení pralesů ale i vyvražďováním přímo na plantážích. Ročně umře v Indonésii až 1000 orangutanů.

Relativně nenáročné pěstování palmy olejné nevyžaduje ani mnoho práce na plantážích. Na tu jsou najímány většinou ženy, které pracují za min. mzdu (zhruba 1000 kč za měsíc) a za špatných podmínek.

Kde se palmový olej nachází?

Hlavní skupiny produktů, které obsahují palmový olej, jsou potraviny, drogerie a biopaliva.
Od roku 2015 je povinné v rámci EU uvádět na potravinách veškeré složení včetně palmového tuku. Pro drogerii zatím tato povinnost neplatí.

Kroky ke změně v nakupování drogerie

  • snažte se vybrat produkty, které palmový olej neobsahují. Na trhu je již hodně alternativ produktů bez palmového oleje.
  • bohužel neplatí, že ekologické produkty palmový olej neobsahují
  • zákazník má právo si vyžádat k výrobkům datový list složek, který obsahuje kompletní složení výrobku (které se na etiketě nemusí uvádět).
  • v případě, že produkt palmový olej obsahuje, zjistit, zda se jedná o “normální” či se jedná o certifikovaný z ekologického hospodářství. Ten totiž byl vyroben s ohledem na přirozené koloběhy v přírodě a s dodržením biologických, ekologických, sociálních i kulturních zásad. Setkáte se s označením BIO nebo RSPO (certifikace, která vznikla spoluprací s WF a stala se celosvětově uznávaným standardem pro udržitelný palmový olej).

Produkty Winnis palmový olej neobsahují.

 

Nakoupíte na našem eshopu

Provozovatel webu, MADEL CZ, spol. s r.o., se sídlem Říčanská 13, Brno, 635 00, IČ: 60725834, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

echo ' ';